Parawany spawalnicze

przez szklarz
Parawany spawalnicze

Ochrona pracowników przez parawany spawalnicze

Parawany spawalnicze w procesie obróbki metali i spawania. Podczas procesu spawania lub obróbki metalu wytwarza się szkodliwe dla człowieka promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe.  W celu uniknięcia uszczerbków na zdrowiu stanowiska spawalnicze zabezpiecza się za pomocą parawanów spawalniczych. Zastosowanie tego typu przegród jest szczególnie przydatne w obiektach w których pracuje wiele osób, z których tylko część zajmuje się spawaniem i nie posiada specjalistycznej odzieży ochronnej.

Budowa parawanów spawalniczych

Lekka konstrukcja stalowa

Przegrody spawalnicze lub inaczej mówiąc ekrany spawalnicze wykonuje się z lekkiej i wytrzymałej konstrukcji stalowej zapewniającej szybki i bezproblemowy montaż. Jeżeli do stelaża dołączone są kółka jezdne daje to możliwość łatwego przestawiania parawanów i umożliwia zestawianie mobilnych kabin spawalniczych.

Arkusze i lamele spawalnicze wypełniające parawany

Na konstrukcji parawanu rozpięty jest arkusz folii spawalniczej lub kurtyna spawalnicza wykonana z zawiesi hakowych i lameli spawalniczych z folii PCV. Arkusze jak i lamele spawalnicze wykonuje się z elastycznego, samo gasnącego tworzywa o temperaturze zapłonu 340-390ºC. Dodatkowo arkusze mają podwójnie zgrzewane brzegi co podnosi ich odporność mechaniczną.

Parawany spawalnicze o róznym stopniu przejrzystości

Wypełnienia parawanów występują zasadniczo w czterech wersjach kolorystycznych: ciemnozielona, zielona, brązowa i czerwona. Wszystkie kolory filtrują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie na tym samym poziomie. Rozróżnia je natomiast stopień przejrzystości. Najbardziej przezroczyste parawany spawalnicze wykonuje się z folii PCV w kolorze czerwonym, następnie brązowe, zielone. Folia spawalnicza ciemnozielona jest matowa i jest przezroczysta w najmniejszym stopniu. Niemniej podczas spawania poprzez parawan można zaobserwować co się dzieje na stanowisku spawalniczym

parawany spawalnicze - przejrzystość

Parawany spawalnicze polecane przez inspektorów BHP

Przejrzystość parawanu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa spawacza. Osoby pracujące w pobliżu stanowiska spawalniczego w przypadku zagrożenia życia a także zdrowia spawacza mogą szybko dostrzec niebezpieczeństwo i skutecznie interweniować. Dlatego też przegrody z folii PCV polecają inspektorzy BHP na całym świecie.

autor: inż. Norbert Jamnicki
Specjalista BHP firmy Kiner Ekrany Spawalnicze